سیکل موتورهای بنزینی چهار زمانه

دانستنی های خودرو موتورهای بنزینی /Petrol engine or Gasoline engine

همانطور که اطلاع دارید گروه تولیدی بازرگانی بانیذ تولید کننده حدود ۴۰ نوع روغن برای موتور های بنزینی می باشد. لیست این محصولات را می توانید در سایت بانیذ گروپ مشاهده بفرمایید . اما آیا با عملکرد موتور های بنزینی آشنایی دارید ؟

در این پست به اختصار در مورد موتور های بنزینی توضیحاتی را ارائه می دهیم .

اصطلاح موتور بنزینی به دسته ای از موتورهای درونسوز (احتراق داخلی) اطلاق می شود که در آنها عمل احتراق مخلوط سوخت و هوا بر خلاف موتورهای دیزلی توسط جرقه الکتریکی صورت می گیرد.

سیکل موتورهای بنزینی چهارزمانه

موتور چهار زمانه
مرحله مکش:
پیستون از نقطه بالایی سیلندر شروع به حرکت رو به پایین می‌کند، سوپاپ هوا باز می‌شوند، پیستون پایین می‌رود و اجازه می‌دهد با مکشی که ایجاد می‌کند مخلوط سوخت و هوا سیلندر را پر کند. این مرحله تنفس یک سیلندر درون موتور چهارزمانه درونسوز است. مقدار کمی سوخت احتیاج است تا هوا مخلوط شده در این مرحله وارد موتور گردد.

مرحله تراکم:
در این مرحله پیستون شروع به بالا آمدن می‌کند تا مخلوط سوخت و هوای وارد موتور شده را کمپرس کند. در این مرحله سوپاپ هوا شروع به بستن می‌کند. کمپرس کردن مخلوط سوخت و هوا کمک می‌کند که انفجار قوی تری داشته باشیم.

مرحله توان:
وقتیکه پیستون در انتهای مرحله دوم به بالاترین نقطه سیلندر می‌رسد، شمع جرقه می‌زند تا مخلوط سوخت و هوا را منفجر سازد، با انفجار مخلوط سوخت و هوا پیستون به پایین رانده می‌شود و انرژی سوخت را به انرژی حرکتی تبدیل می‌کند.

مرحله تخلیه:
وقتیکه پیستون به پایین ترین نقطه کورس خود در پایان مرحله احتراق می‌رسد سوپاپ دود شروع به بازشدن می‌کنند، با بالا آمدن پیستون دود داخل سیلندر به بیرون رانده می‌شود و از طریق لوله اگزوز به خارج هدایت می‌شود. حالا موتور برای انجام چرخه بعدی آماده است، بنابراین مجدداً بوسیله مقداری سوخت و هوا شارژ می‌شود.

⁣⚙️⚙️⚙️⚙️⚙️⚙️⚙️⚙️⚙️⚙️

🌐 https://www.baniz-group.ir

🆔 @banizgroup